Vi söker en föreningssekreterare (vik)

29 juni 2022

KFUM Central söker föreningssekreterare

– vikariat 6 mån, heltid.

KFUM Central är en förening som sedan 1884 arbetar för unga i Stockholm. Vi har 3000 medlemmar i tio olika medlemsföreningar, ca 20 personer på kansliet och ett föreningshus beläget centralt på Norrmalm i Stockholm. Vi driver dessutom projekt inom ungas psykiska hälsa, arbetar med utbildning inom ledarskap och inflytande för unga och ska bygga ett nytt föreningshus i Hagastaden. Vi äger och driver två hotell där allt överskott går till föreningsverksamheten.

Föreningssekreteraren leder avdelningen för medlemsservice som är fyra personer. Deras uppdrag går ut på att stödja styrelsen, medlemmarna och medlemsföreningarna utifrån deras olika behov. Det kan vara till exempel utbildningar, administration, utveckling eller bidragsansökningar.

Föreningssekreteraren driver också arbetet med vår nyligen beslutade 5-årsstrategi och föreningsutveckling enligt vår verksamhetsidé och värdegrund. Föreningssekreteraren svarar till verksamhetschefen och till stöd finns även ekonomi, HR och kommunikationsfunktioner.

Nu söker vi en vikarierande föreningssekreterare för sex månader då vi ska se över organisationen.

VÅR FÖRENINGSSEKRETERARE ANSVARAR FÖR:

 • avdelningen Medlemsservice och dess personal, budget och ansvarsområden
 • styrelsens organisering och administration
 • föreningens förändrings- och utvecklingsarbete
 • att organisationens styrdokument är uppdaterade och levs upp till, till exempel verksamhetsplan, strategiplan, stadgar mm
 • övriga uppgifter tilldelade av Verksamhetschefen

VI SÖKER DIG SOM

 • Är en trygg, värdegrundsstyrd ledare
 • Kan växla mellan att vara strategisk och utförande
 • Är samlande och inkluderande
 • Har hög arbetskapacitet och kan sätta dig in i många olika frågor snabbt
 • Har en vana av verksamhetsplanering, att arbeta med olika styrdokument och i Office 365-miljö

KRAV

 • Erfarenhet av chefskap eller ledarskapspositioner
 • God svenska och engelska i tal och skrift och erfarenhet av att skriva rapporter
 • Relevant högskoleutbildning eller erfarenhet av liknande arbete
 • Erfarenhet av föreningslivet, i KFUM eller annan organisation

MERITERANDE

 • Erfarenhet av arbete inom civilsamhället eller politiskt styrt arbete
 • God kännedom om aktuell forskning kring civilsamhället
 • Mångårig erfarenhet av liknande arbete

 

Vi erbjuder en arbetsplats med stort fokus på arbetsmiljö och att vara en riktigt bra arbetsgivare. Här finns engagerade medarbetare, mycket frihet under ansvar och en familjär och samarbetsinriktad stämning.

Arbetsplatsen ligger centralt på Norrmalm i Stockholm, Rosengatan 1. Vikariatet tillträds så snart som möjligt. Skicka din ansökan snarast, dock senast den 18 juli till ansokan@central.kfum.se. Märk din ansökan “Föreningssekreterare”. Har du frågor om tjänsten kontakta HR-chef Kerstin “Kea” Lagerquist, 073-1515414.

Lön enligt överenskommelse, kollektivavtal genom Fremia och Unionen.