Adela och William från KFUM Central rapporterar från YMCA:s 21:a världsrådsmöte i Toronto

21 juli 2026

Startskottet har nu gått för YMCA:s 21:a världsrådsmöte!

Under en vecka är vi, Adela och William från KFUM Central, på plats i Toronto, Kanada, för att delta i möten, knyta internationella kontakter och bidra till viktiga beslut för YMCA:s framtid.

Vi anlände till Toronto på söndagen och hann med en första promenad genom staden där vi fick uppleva den sista delen av firandet efter Spaniens VM-finalseger. Kort därefter deltog vi i ett möte med de nordiska YMCA-organisationerna där vi diskuterade samarbete kring valet av ny styrelse.

Den första officiella mötesdagen inleddes med ett varmt välkomnande genom traditionell kanadensisk First Nations-dans samt hälsningar från lokala och internationella ledare inom YMCA-rörelsen. Därefter följde arbetet med att rösta om årsrapporter, träffa kandidaterna till den nya styrelsen och genomföra egna intervjuer med dem för att få en djupare förståelse för deras visioner och prioriteringar.

Efter middagen bjöd YMCA Ukraina in sina samarbetspartners till ett uppskattat möte där de berättade om hur organisationen arbetar och kontinuerligt anpassar sin verksamhet utifrån krigets förutsättningar och de behov som uppstår. Det blev ett viktigt tillfälle att ta del av deras erfarenheter och visa vårt stöd.

Kvällen avslutades med ytterligare samtal om styrelsekandidaterna och gemensamma diskussioner med våra nordiska kollegor. Vi har valt att samla våra röster bakom de nordiska kandidaterna eftersom vi delar en gemensam syn på vilka perspektiv och prioriteringar vi vill se representerade i YMCA:s framtida styrelse.

Vi ser fram emot de kommande dagarna och att få fortsätta representera KFUM Central och bidra till det globala YMCA-samarbetet.