Må Bäst! har under 2025 nått 200 ledare

03 juni 2025

Må Bäst! har under våren åkt runt för att sprida kunskap om psykisk hälsa. Totalt har 200 ledare fått verktyg för att främja välbefinnande i sina verksamheter.

Internationell utbyte på Vidablicka

På KFUM Gården Vidablicka höll Må Bäst! föreläsning och workshop för cirka 50 deltagare från KFUM Syds ledarskapsutbildning. Bland deltagarna fanns även representanter från YMCA Ypenburg i Nederländerna, vilket skapade ett värdefullt utbyte av erfarenheter kring ungas psykiska hälsa över nationsgränserna.

Kunskapshöjning på Ängsholmen, KFUM Brevik, Blackeberg Basket och KFUM Norrköping

Året startade med att Må Bäst! besökte KFUM Norrköping där vi höll utbildning för ca 12 unga ledare. I mars besökte vi Blackeberg basket där ca 40 coacher deltog. I maj/juni Totalt har även ca 100 lägerledare fått fördjupad kunskap om psykisk hälsa och välbefinnande då vi höll föreläsning/workshop för ledare på KFUM Ängsholmen samt för KFUM Brevik.

Främjande i fokus

Vår föreläsning/workshop har ett tydligt fokus – att höja kunskapen om psykisk hälsa med främjande perspektiv i centrum. I stället för att bara konstatera att unga mår dåligt, fokuserar vi på lösningen: hur gör vi för att må bra?

Genom att utgå från den mentala tallriksmodellen och hjärnans grundläggande behov, ger vi ledare praktiska verktyg för att integrera välbefinnande i sin ordinarie verksamhet. Detta skapar förutsättningar för att göra samtal om psykisk hälsa till en naturlig del av föreningslivet.

Några ord från utvärderingarna

Allt var fantastiskt och lärorikt

Den va jättebra och lätt att förstå för mig. Jag lärde mig mycket

Bra med mkt diskussion blandat med faktiska modeller som går enkelt att göra konkret!

Otroligt informativ och intressant! Han som höll i den gjorde den intressant och lärorik på ett meningsfullt och roligt sätt!

Den var otroligt givande och viktig! Fortsätt sprida kunskapen om ämnet till fler!

Tillgängligt för alla

Må Bäst! drivs av KFUM Central men finns tillgängligt för alla KFUM-föreningar i Sverige.

Läs mer och kom igång med Metoden HÄR